Na co mít zbytečnosti jménem Facebook a Badoo ??
Na co mít zbytečnosti jménem Facebook a Badoo ??
Sociální sítě jsou jako epidemie, které po podání prstu schlamstnou nejen ruku, ale celého člověka. Hlavně však touží po jeho datech.
Pokud potřebuji být s někým v kontaktu, tak mu napíši e-mail, zavolám mu, pokud chci být v on-line kontaktu, tak mám ICQ, případně Skype. V těchto komunikačních programech je to jen volba toho, co druhý uživatel používá. Proč bych měl ale kvůli registraci v nějaké sociální síti vyplňovat své osobní údaje a vystavovat je tak každému.
Poslední dobou mi chodí pozvánky od známých i neznámých k registraci do báječných sítí plných kamarádů. Stačí se jen registrovat, vyplnit profil. Postupně však chtějí profil vyplnit více a více a uvádět zde detaily o Vašem soukromí.
Prohlášení na webu o zabezpečení dat mohou být stovky, ale stejně data stále unikají. Jak to, že z těchto sociálních sítí chodí pozvánky e-mailem, kde jsou předvyplněny položky – jména, příjmení, místa bydliště a fotografie osob, které se zde registrovaly? Pokud jste už při registraci do takového systému automaticky souhlasili se zveřejněním těchto údajů, tak říkám, no nazdar, kam to všechno spěje.
Dokáži si představit situaci, až budou databáze dostatečně naplněné, budou obsahovat statisíce dat uživatelů:
– jméno, příjmení
– věk, místo bydliště
– rodinný stav, počet dětí, typ osoby, fotografie
– vazby na známé a kamarády v těchto sítích
– zájmy registrovaných osob, záliby, sny, příjmy, zaměstnání, společenské postavení
– vyplněné formuláře z různých soutěží a anket, kam se člověk přihlásí po vyplnění svého profilu
To vše budou dobře prodejná data pro různé obchodní a marketingové společnosti, protože takové kompletní profily se těžko hledají a tato data jsou pro tyto společnosti velmi cenná. Samozřejmě, že každá společnost vlastnící podobné internetové sociální sítě Vám bude tvrdit, že u nich nic takového nehrozí. To se změní v případě, kdy přijde dostatečně lákavá nabídka. 🙂
Také mě pobavilo, když u jednoho ženatého kamaráda jsem viděl pod profilem vyplněn údaj, hledám flirt a sex. Raději jsem další informace nehledal, co kdybych se prolistoval až na své blízké známé a svou rodinu?
I když si nastavíte nějaké skupiny, místa, známé, či jakési zdi, nikdy nezabráníte tomu, aby nějaké informace neutekly.
Asi jsem v tomto dinosaurus, ale když se někde registruji na fóru, registruji nějaký program, případně kupuji něco v e-shopu, tak se dívám, zda je nezbytné vůbec nějaké informace poskytnout a pokud ano, tak se snažím vždy dát jen minimum informací.
Neříkám, neregistrujte se, tyto komunity už asi k internetu také patří, ale přemýšlejte a neodklikávejte vše bezhlavě. I ony neškodné dotazníky a ankety mohou být jen další marketingové nástroje, které pro někoho sbírají data. Nejlepší na tom je, že ať už jej vyplníte celý nebo ne, tak samozřejmě se u Vašeho profilu objeví poznámka, že máte test či anketu tu a tu a pro prohlížejícího se objeví výzva, udělej si také tento test.
Každopádně tvůrci těchto sociálních sítí udělali kus práce a vůči jejich aplikacím nezbývá než smeknout.
Tento článek vznikl jako reakce na mnoho pozvánek v mé e-mailové schránce. Mimochodem mě pobavilo, když jsem byl v této síti pár minut po registraci a mě 38 letému chlapovi psala jedna osmnáctka z druhého koutu republiky, že se jí líbím, ale ať si doplním více fotek a dovyplním profil. Kromě jména a města jsem tam neměl nic. Tak nevím.
Asi to byla chyba v Matrixu 😀
P.S. Vzpomeňte si také na případ Libimseti, fotky uživatelů se ještě dnes stahují z různých serverů. Také každý tvrdil, že to není možné.