Nedělejte z gramatické chyby umělecký záměr. Budete slušně řečeno za blbce.

Sdílet ...

Nedělejte to. Nedělejte z gramatické chyby umělecký záměr.
Budete slušně řečeno za blbce.

Psaní s a z na konci řádku. Samozřejmá věc, všichni jsme se to učili.

Tak proč to zde píšu? Protože nechápu některé autory sloganů, textů a grafických prvků, kteří porušují pravidla našeho jazyka a chybu pak vydávají za umělecký záměr.

Stačí rychlé připomenutí pravidel a máme jasno, jak to je:

Předložky s a z by nikdy neměly stát na konci řádku
(viz Zalomení řádků a nevhodné výrazy na jejich konci)
Akademie věd České republiky
https://prirucka.ujc.cas.cz › …

 

Všichni tedy víme, že jedno hláskové neslabičné předložky k, s, v, z, slabičné o, u, spojky i, a – nesmějí být nikdy na konci řádku, a to jak v psaném textu ručně, tak i na počítači.

Další odborníci na typografii to dokonce řadí mezi hlavní typografické hříchy.

Tak proč tedy o tom píšu?

Protože v jednom městečku žijí radní, co vymysleli něco jiného. V Městě Albrechticích si řekli, že jejich infografika bude výjimečná a to tím, že gramatickou chybu budou lidem předkládat jako umělecký záměr.

O co tedy jde?

O tohle:

Měl jsem možnost dělat dlouhá léta korekce textů pro letáky, katalogy, webové prezentace, kontroly technických textů produktů, obaly atd., přičemž se často našla gramatická chyba i tam, kde to už vidělo více párů očí kolegů. Prostě to bývá taková ta provozní slepota. Vždy jsme byli rádi, že někdo objevil chybu dříve, než byl daný text publikován. Pokud se však stalo, že někde se chyba dostala i ven, tak jsme po upozornění co nejdříve provedli nápravu. A pokud někdo z řad veřejnosti upozornil na tuto chybu, tak jsme dotyčnému poděkovali a chybu co nejdříve opravili. Bylo to zcela běžné jak v korporátu tak v grafických studiích a tiskárnách. 

Čekal jsem, že po prvním upozornění se někdo ozve, poděkuje, že chybu nebudou opakovat. Nestalo se, pokračovali.

Nicméně 7. září 2023 jsem na FB profilu radnice viděl tohle:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=704271265079832&set=a.486695983504029

Tak jsem se neudržel a napsal:

I pro informační grafiku platí pravidla českého pravopisu.

Řádek by neměl být zalomen v mezislovních mezerách, které jsou užity např. ve spojení neslabičných předložek k, s, v, z s následujícím slovem, např. k mostu, s bratrem, v Plzni, z nádraží, z úřadu atd.

Bylo to bez odezvy.

Pak byla stejná infografika použita opět:

13. září 2023
https://www.facebook.com/mesto.mesto.albrechtice/posts/pfbid02nh4V39tkfn6bLcRdvo8QQUmVJSsJRfehrbT1Wyc8VhQpT4fRyNRxzdPe8P7CXiZ6l

Napsal jsem, že bych čekal opravu a respektování pravidel.

Zde jsem se dočkal odpovědi, viz screen.

Takže to slovy radnice, cituji:
konzultovali s odborným korektorem a máte pravdu – příručka doporučuje zalamovat neslabičné předložky až na další řádek. V praxi se to ale aplikuje především u delších odstavců textu. V případě kratších nadpisů toto pravidlo může ustoupit grafickému řešení, aby byla dosažena lepší čitelnost či přehlednost. A protože naším cílem je především informovat, budeme to tak dělat i nadále.

Když se kriticky ozvali i další lidé, čekal jsem, že teď už to snad na radnici pochopí.

Nevzali v potaz ani názor emeritního ředitele školy.

Opět se tedy nestalo nic.

Nicméně se jednalo o argumentační faul ze strany radnice.
Odvolání na nevhodné autority.
Je možné se rozumně odvolávat na autority vhodné, což dělají typicky vědci a akademici.
Z tohoto typu argumentu se stane klam ve chvíli, kdy se odvoláváme na autoritu, která není expertem na probírané téma.

 

12. října 2023 a zase je zde chyba na infografice:
https://www.facebook.com/mesto.mesto.albrechtice/posts/pfbid0FCJau7hdRbjgZv82kEuAJxMpC5azMCffeD25rGKDZDsJCVYheHy5wZGvACTgP68Bl

Tehdy jsem se nějak neudržel a byl jsem na radnici trochu drzý. 

Nicméně chtěl jsem znát jméno toho odborníka, toho odborného konzultanta, který přepisuje pravidla a měl by vejít do učebnic.

To jsem se bohužel nedozvěděl.

Později jsem si myslel, že od toho časem upustí, že to vyšumí a jak je jejich zvykem, budou dělat mrtvého brouka. Opět jsem se zmýlil.

Prostě to nedělejte.

Vypadá to blbě a je to blbě.

Koneckonců to krásně napsal už p. Vaněček Vladimír:
Copywriting a typografie:
Jednoznakovky na konci řádku si odpusťte

https://vladimirvanecek.cz/copywriting-jednoznakove-predlozky/

Sice jsem od radnice nedostal odpověď, kdo je ten jejich mediální guru, kdo rozhoduje o porušování pravidel, ale mezi námi, porušování těchto pravidel je to nejmenší, co se na této radnici děje. Porušují se zde také jiná pravidla. Lži a nedodržování zákonů, to je zde běžné.

Ještě doplním, že jsem v minulosti potkal výborné grafiky a také výborné kreativce, před kterými smekám, kteří často přišli s něčím neotřelým a rádi také experimentovali s dělením slov a potlačením nebo zvýrazněním písmen ve slovech. Ale něco takového, to opravdu ne.

Vzhledem k tomu, že v roce 2023 začala vydávat agentura NorthMoravians pro Město Albrechtice předražený magazín, kde je stejná chyba, tak je možné, že vítr fouká odtud. Mimochodem za ty statisíce za jejich plátek vydají v sousedním městě rozsáhlejší tiskovinu a dokonce 2x měsíčně namísto jednou měsíčně.
A toto je zřejmě nový mediální guru místní radnice:
NorthMoravians.cz

Aktualizace ze dne 31. 1. 2024

Oslovil jsem několik významných osob v oblasti typografie a zaslal jsem jim ukázky prací zdejšího úřadu v Městě Albrechticích a agentury NortMoravians, aby je mohli použít jako strašáky ve svých prezentacích na přednáškách.

Nebudu citovat celý text z jejich odpovědí, ale vyberu část, která vše vystihuje a lépe bych to také nenapsal.

Dobrý den,
děkuji vám za sdílení vašich zkušeností s tím, jaká stanoviska zaujímá úřad k problému jednoznakovek na koncích řádků.
Osobně mi jejich vyjádření k aplikaci jednoznakovek přijde úsměvné.
Do podvědomí publika se pak dostává tato textová “pa-estetika” a tisíce lidí si myslí, že je to prostě v pořádku.
V případě úřadu bych pochopil, kdyby přišli s tím, že je to holt nedokonalostí šablony pro web a že nemají, jak technicky zajistit, aby se jim jezdoznakovny odrážely na nový řádek. U infografiky bych podobně řešil, jestli je onlinová, nebo offline. A jestli jde o text nalitý do fixní šablony bez možnosti manuálního odsazení/odražení.
Nebo jde o obrázek, kde to někdo textově prostě zprasil.
A pak je každá výmluva hloupá.
Úplně si neumím představit, co je myšleno “odstoupením od pravidla ve prospěch grafického řešení”, protože esteticky působí jednoznakovka na koncí řádky VŽDY jako pěst na oko. 🙂
Držím palce, ať vás úřad svými výstupy trápí co nejméně 🙂

V případě úřadu a jmenované agentury se však jedná o obrázek, takže to prostě někdo zprasil. 
Jen doplním k uvedené citaci, že i s texty na webu se dá pohrát a zařídit, aby se zalamovaly, tam, kde to chce autor.

Poznámka pod čarou

Všímavý vracející se čtenář zjistí, že jsem v tomto článku zmiňoval p. Růžičku, což je bývalý vedoucí IT odboru na MěÚ v Městě Albrechticích. Ten se mnou pod uvedeným příspěvkem na FB stránce města diskutoval, takže jsem mu připisoval autorství toho výroku o nejmenovaném grafikovi, který uvádí, že typografická pravidla mohou ustoupit grafickým řešením.
Čili z chyby se udělá umělecký záměr.
Fuj.

Viz náhled vpravo.

Pan Růžička, který je dnes zastupitelem za ANO v Městě Albrechticích, dále radním a pracovníkem IT odboru, se však ohradil vůči tomu, že by příspěvek o nejmenovaném grafikovi psal on. V e-mailu mi napsal, cituji: „nejsem správcem stránky městského FB. Správcem je paní Solawová a pan Adamec.“

Nicméně na dotaz, kdo je tím grafikem opět neodpověděl. Na FB stránce města jsem se dotazoval těchto správců, kdo je tím grafikem, ale odpověď jsem nedostal. Tak uvidíme, zda někdo tuto zatím fiktivní postavu pojmenuje a odpoví na mé e-mailové dotazy. Nakonec jsem od všech IT pracovníků dostal vyjádření, že za FB profil města odpovídá sl. Solawová. Od ní jsem pak dostal konečnou odpověď:

„Městský úřad spolupracuje s paní, která vystupuje v roli mentora a sleduje sociální síť města, předává rady a zkušenosti týkající se správného vedení oficiálního profilu města. Paní spolupracuje s odborným korektorem. Konkrétní jméno korektora já bohužel neznám.“

Jelikož tuto pracovnici úkoluje přímo starostka Murová, která řídí vše a ke všemu se zásadně nevyjadřuje (respektive se vyjadřuje jen k tomu, k čemu ona sama chce), tak jméno onoho odborníka na typografii se nedozvíme. 

Máte dotaz?
Poptáváte úpravy webu nebo tvorbu nového?

Napište nebo zavolejte ...

Co více?

Pomůcky pro web
Petr Homola

Pomůcky

Pomůcky Na této stránce najdete pár pomůcek, které se Vám mohou hodit např. při tvorbě webu, při počítání znaků textu a pod. Nástroj pro zjištění počtu znaků v textu Odstranění

Číst více »
Rady, tipy a užitečné informace
Petr Homola

Smajlíci ve WordPressu

Smajlíci a jejich zobrazení ve WordPressu Použití smajlíků ve WordPressu v komentářích, článcích a knize návštěv. Pokud napíšete smajlíka v textové podobě, systém jej převede na grafické.Do systému se

Číst více »
Osobní
Petr Homola

Můj útěk z webzdarma

Můj útěk z hostingu webzdarma Vzhledem k tomu, že jsem použil na webu WordPress, který je vzhledem ke své stavbě označován jako pomalejší systém (ale na druhou

Číst více »

Co ještě chcete vědět?

Tohle tady Vám nestačilo?